Działania prowadzone w ramach projektu MoPA weszły w kolejną fazę po okresie organizacyjno – przygotowawczym. Po etapie przygotowań ankiet do administracji parków narodowych i krajobrazowych po stronie polskiej i niemieckiej, następują uzgodnienia i przeprowadzenie ankiet mających na celu możliwości wsparcia obszarów chronionych w Euroregionie Pomerania w zakresie udoskonalenia metod monitoringu oraz uzupełnienie monitoringu obszarów chroniony o monitoring społeczno-ekonomiczny.
Uzgodnienia w zakresie potrzeb badań na obszarach chronionych został przeprowadzony w dniu 29.07.2024 roku przez zespół w składzie prof. Wilhelm Steingrube, dr Kristin Ramthun z Uniwersytetu w Greifswaldzie oraz dr Wojciech Zbaraszewski z ZUT w Szczecinie w Parku Narodowym rzeki Peenetal (Flusslandschaft Peenetal) w Niemczech.
Ponadto mgr Norman Ebert z HNEE przeprowadził uzgodnienia w Nationalpark Vorpommersche Boddenlandschaft w Niemczech.
Z kolei zespół w składzie dr Barbara Osóch z US, Norman Ebert z HNEE i dr Dawid Dawidowicz z ZUT w Szczecinie, przeprowadzili uzgodnienia i ankiety w dniu 30.07.2024 roku w Wolińskim Parku Narodowym, oraz 31.07.2024 roku w Parku Narodowym „Ujście Warty”.
Tymczasem kolejni uczestnicy projektu MoPa tworzący zespół w składzie Prof. Robert Czerniawski, Prof. Łukasz Jankowski wraz ze współpracownikami przeprowadzili ankietę z administracją Drawieńskiego Parku Narodowego.
Dotychczasowe uzgodnienia pozwalają na wyciagnięcie wniosku, że każdy z ankietowanych obszarów chronionych ma własne odmienne potrzeby i problemy, którymi stara się odpowiednio zarządzać i w zakresie których pojawia się potrzeba przeprowadzenia badań.